Allereerste begin
Het allereerste begin van de muziekvereniging ligt in 1921, kort voordat in Melderslo de kerk in gebruik wordt genomen. Hoofdonderwijzer Hendrik Nellen richt dan een kerkkoor op om de erediensten op te luisteren. In 1925 besluit een deel van de zangers, wederom onder leiding van ‘Meister’ Nellen, een mannenkoor op te richten. De zangers noemen hun vereniging ‘Eendracht’. Mathijs Claassens wordt tot voorzitter gekozen.
In 1930 schakelen de leden van ‘Eendracht’ over op instrumentale muziek. Van een opgeheven jeugdfanfare uit Venray worden twintig instrumenten overgenomen. De leden bouwen in de Bondszaal een podium voor het geven van concerten en toneelvoorstellingen. Tijdens de Tweede Wereldoorlog liggen de activiteiten van de vereniging stil omdat men weigert zich aan te sluiten bij de door de Duitsers ingestelde ‘Kulturkammer’ maar na de bevrijding worden de repetities al snel weer hervat.
In 1946 neemt Hendrik Nellen na 21 jaar afscheid als dirigent. Chrit Claassens, zoon van voorzitter Mathijs, is zijn opvolger.
De eerste concoursdeelname van ‘Eendracht’ dateert uit 1949, In Wanssum behaalt de vereniging een tweede prijs in de derde afdeling.
1951-1975
In 1954 lukt het Eendracht wel om te promoveren naar de tweede afdeling. Een jaar later, in 1955, wordt een nieuw instrumentarium met lage stemming aangekocht.
In 1957 krijgt de vereniging een nieuwe loot aan haar stam: Op initiatief van de vier tamboers van de fanfare, Piet Alaerds, Jeu Vullings, Wiel Gubbels en Hay Claassens, wordt een drumband opgericht, dhr. A Hendrix wordt aangetrokken als instructeur.
Niet lang daarna, in 1960 presenteert ‘Eendracht’ haar eerste uniformen. Onder leiding van Piet Seuren wordt in 1962 een ‘Boerenblaaskapel’ opgericht om de activiteiten van de net ontstane carnavalsvereniging ‘De Vlaskop’ op te luisteren. De kapel verandert haar naam al snel in ‘Hofkapel’ welke in 1976 veranderd wordt in ‘Die Merlo Freunde’.
In 1962 wordt meester Nellen en in 1965 Mathijs Claassens ten grave gedragen, twee personen die een niet te onderschatten rol hebben gespeeld in de geschiedenis van Eendracht.
Het jubileumjaar 1965 brengt Eendracht echter ook haar grootste succes tot dan toe: Onder leiding van J. Herpers uit Kerkrade wordt het Limburgs kampioenschap in de 2e divisie behaald!
In die jaren nam de drumband onder leiding van Jeu Vekens deel aan diverse festivals en concoursen met in 1968 een promotie naar de 2e divisie. Ook de jaarlijkse taptoe in Horst vormde een van de hoogtepunten voor de drumband. In 1970 wordt Leo Clabbers uit Lottum instructeur en de jeugdopleiding is in die jaren in handen van Jeu Vullings die op zondagmorgen les geeft in de materialenruimte van de basisschool.
Zeven jaar na het Limburgs kampioenschap, in 1972 gaat de fanfare onder leiding van Toon Emonts op concours in Rosmalen.

Het 50-jarig jubileum van de vereniging wordt groots gevierd in 1975. Dankzij de ‘Actie Dikke Trom’ wordt er naast een nieuwe grote trom ook nog een aanzienlijk bedrag aan de vereniging overhandigd.
1976-2000
In september 1977 presenteert Eendracht naast een nieuw vaandel ook haar nieuwe uniformen, die onder andere gefinancierd worden uit de opbrengst van het wekelijkse kienen. In deze nieuwe kostuums gaat de fanfare in 1978 op concours in Venlo. Dirigent is op dat moment Nard Reijnders uit Broekhuizenvorst.
De drumband viert in 1980 haar eerste grote succes en wordt Limburgs kampioen in de 1e divisie. Dit huzarenstuk herhaalt de drumband in 1988 onder leiding van Wiel Peeters en in 1994 wordt daar zelfs een Nederlands Kampioenschap aan toegevoegd.
Op 29 november 1983 overlijdt Herman Claassens, op dat moment voorzitter van muziekvereniging Eendracht.
In oktober 1985 viert Eendracht haar 60-jarig bestaansfeest met een feestweekend in oktober in de tuinbouwloods. Hierbij vindt een reünie van oud-leden plaats; een concert van de Wurmthaler Musikanten en zondagavond een optreden van showorkest Survival. Om een beeld te schetsen: op dat moment had onze vereniging 110 leden, waarvan 40 jonger dan 16 jaar!
In 1986 zijn de statuten van muziekvereniging Eendracht voor het laatst gewijzigd.
In die periode werd in zaal ’t Wiel elke woensdagavond gekiend waarbij een deel van de opbrengst voor het Uniformenfonds van Eendracht was. Daarnaast was ook het instrumentarium een fikse kostenpost. Een lid werd vermaand omdat hij “zijn instrument zonder koffer op de bagagedrager van zijn onbeheerde fiets bij de cafetaria had staan”.
Onder leiding van P. Peeters uit Blerick gaat Eendracht in 1990 op concours in Sittard.
Het jubileumjaar 2000 krijgt als slogan “75 jaar jong in 2000” mee. De vereniging organiseert gedurende twee weekenden in mei het Peeltoernooi en in het laatste weekend van september wordt het jubileum op grootse wijze gevierd. Naast een reünie en een gemeentelijk muziekfestival is het hoogtepunt natuurlijk de ‘Limburg Proms’. Met medewerking van onder andere Lei Meissen, Ben Verdellen en Dorris van de Meerendonk wordt een onvergetelijk concert gegeven in een uitverkochte feestzaal ’t Wiel. Op initiatief van Eendracht wordt tevens een boek over de geschiedenis van de blaas- en drumbandmuziek in Horst aan de Maas gepresenteerd: ‘Er zit muziek in Horst aan de Maas’, geschreven door Wim Moorman.
2001-2010
In het najaar van 2002 gaat Eendracht voor het eerst in 12 jaar weer op concours. In Roermond wordt onder leiding van A. van Buggenum een eerste prijs met promotie naar de 1e divisie behaald. In januari 2003 wordt bovendien in Venlo de landstitel in de wacht gesleept! Een absoluut hoogtepunt in het bestaan van de vereniging.
Om het 80-jarig bestaan van Eendracht te vieren besluit men om onder het motto “Music for All” wederom een jubileumconcert te organiseren. Helaas moet dit voornemen vanwege de sluiting van zaal ’t Wiel even in de ijskast worden gezet. Op 29 april 2006 vindt het concert dan toch doorgang in ’t Gasthoés in Horst. Het concert van de fanfare, drumband en fanfare ‘de Peelklank’ uit IJsselstein is een daverend succes!
In 2006 komt er na 44 jaar een einde aan het bestaan van blaaskapel ‘Die Merlo Freunde’.
Ook de drumband beleeft in die tijd een weinig glorieus moment; vlak voor deelname aan het bondconcours in 2008 eindigt de samenwerking met instructeur Rob vd Meulenhof. Mark Rosengarten neemt het stokje over, maar het concours wordt geen succes. Van 2005 tot 2009 repeteren de drumband en fanfare van de muziekvereniging in het oude jeugdhuis aan de Koppertweg. Intussen wordt er in het dorp met vereende krachten gewerkt aan een nieuw Multifunctioneel Centrum. Dit moet komen aan de Beemdweg en op zaterdag 9 mei 2009 wordt het nieuwe MFC, De Zwingel, in Melderslo officieel geopend door wethouder Marcella Dings van de gemeente Horst aan de Maas. Aansluitend aan de officiële opening vindt een uitgebreid promsconcert plaats met diverse solisten en verenigingen, waaronder de fanfare en de drumband van Eendracht, uit Melderslo. De muziekvereniging presenteert zich ook de dag erna als gebruiker van het MFC aan de vele belangstellenden uit Melderslo en daarbuiten tijdens de open dag.
In het najaar van 2009, tijdens het jaarlijkse ochtendconcert, presenteert Eendracht zich voor het eerst aan de Melderslose bevolking in de nieuwe outfit; een draagbaar donkerblauw kostuum met passende gillet en bordeauxrode stropdas en idem accenten op het overhemd.
2011-2020
Het jaar 2011 staat in het teken van wederom een promsconcert in het najaar. Dit keer onder de titel ‘It’s Music time’. Speciaal voor deze proms wordt een samenwerking aangegaan met de Tienrayse muziekvereniging. Ook dit concert met diverse solisten, is een groot succes en de beide muziekverenigingen ontvangen veel complimenten voor de optredens en de muziekkeuze.
De drumband, die een meer melodische weg met vibrafoons en marimba’s, is ingeslagen presenteert zich op deze proms met een slagwerkversie van “Blue man group”. Het publiek reageert met verbazing en enthousiasme op de uitvoering.
Bij het begin van de kermis in juli 2012 vindt op zaterdagavond in de botsauto’s een heilige mis plaats met muzikale omlijsting van de fanfare. Dit levert veel aandacht en unieke sfeerbeelden op in de lokale en regionale media.
In de jaren 2011 en 2012 moet de muziekvereniging in korte tijd afscheid nemen van drie ereleden die hun sporen voor de vereniging gedurende vele jaren inzet hebben verdiend. Binnen een tijdsbestek van iets meer dan een jaar overlijden Michel van de Pas, Frans de Haart en Jeu Vullings. In december 2012 komt een einde aan dirigentschap van Antoine van Buggenum. Na een constructieve en succesvolle samenwerking van 17 jaar scheiden de wegen. Antoine is daarmee de op een na langst in functie zijnde dirigent van de fanfare.
In 2013 wordt Math Lemmen de nieuwe dirigent van de fanfare. Onder zijn leiding wordt in 2015 het succesvolle promsconcert Let’s celebrate georganiseerd met ondersteuning van de band Otherwise en diverse solisten. In vervolg hierop treedt de fanfare met dezelfde band op tijdens Merthal live 2016. De drumband laat zich van een ludieke kant zien door tijdens het promsconcert muziek te maken op allerlei dagelijkse voorwerpen zoals trappen, een radiator, een kruiwagen, een wastafel en gereedschap. In 2016 wordt Bart Jeuken aangesteld als nieuwe instructeur.
In 2017 introduceert Math het Maestroconcert in Melderslo. Een format dat op televisie heel succesvol is en ook in Melderslo aanslaat. Rob vd Beele wordt in april de eerste Maestro van Melderslo en inmiddels hebben meer muziekverenigingen uit de regio het maestro format overgenomen.
In 2018 komt ook de drumband met een nieuw concept: Dinner & Drums. Het complete concept wordt door de drumband zelf verzorgt. Muzikale hoogstandjes worden afgewisseld met ludieke optredens vol humor. Ook het diner wordt onder leiding van Elly vd Pas door de drumband zelf verzorgd. Het leidt tot louter positieve reacties onder de aanwezige gasten en tot een herhaling van Dinner & Drums in het Parkhotel op 6 april 2019.
Later dat jaar maakt Eendracht opnieuw een muzikaal uitstapje naar het buitenland; wederom is Rommersheim plaats van bestemming.
In 2018 blijken muzikale doelen van dirigent en leden steeds verder uit elkaar te liggen en wordt de samenwerking beëindigd. Eendracht gaat op zoek naar een nieuwe dirigent en per 1 oktober 2018 is Rob Moers dirigent van fanfare Eendracht.
Zaterdag 23 november 2019 herdenkt Melderslo dat het 75 jaar geleden bevrijd werd. Die nacht vertrokken de Duitse bezetters definitief uit ons dorp. Muziekvereniging Eendracht, Stichting Oorlog in de Peel en Santa Fé hebben de handen in elkaar geslagen om dit historische feit op een waardige muzikale manier de herdenken en de bevrijders van destijds te eren. ’s Middags trekken oude legervoertuigen onder muzikale begeleiding van drumband en fanfare en de Piperband Anam Cara het dorp binnen. ’s Avonds gevolgd door een indrukwekkend Bevrijdingsconcert in MFC de Zwingel verzorgt door de drumband en de fanfare van Muziekvereniging Eendracht en diezelfde Piperband Anam Cara.
Daarna werd het stil in Europa, in Nederland en in Melderslo. Ook muziekverenging Eendracht kreeg met corona en dus met een lockdown te maken. In maart 2020 ging ook Melderslo op slot. We moesten stoppen met samen muziek maken.
2021-2025
De lockdownperiode duurde, met positieve ontwikkelingen in de zomer, tot begin 2022. Eindelijk mocht er weer muziek gemaakt worden; het eerste teken van leven van Eendracht kwam tijdens de dodenherdenking die voor het eerste sinds lange tijd weer aandacht kreeg in Melderslo.
Met stemmige muziek nam de fanfare deel aan deze herdenking. Ook in 2022 kon eindelijk de nieuwe formule van Melderse Bruist worden uitgevoerd: de Melderse Kartkampioenschappen op de parkeerplaats voor de Zwingel. De opvolger van de MKM is een ludieke manier om met behulp van sponsoren de kas van Eendracht te spekken.
In de loop van het jaar wordt er weer volop gerepeteerd en zo kan Muziekvereniging Eendracht in december 2022 een promsconcert organiseren. Ditmaal is het thema de Top 2000; met andere woorden popmuziek speelt een belangrijke rol. Het MFC wordt omgetoverd tot een soort Top 2000 café en het talrijke publiek luistert met bewondering naar een muzikale wandeling door de Top 2000.
In 2023 gaat de drumband een samenwerking aan met Schutterij St. Lucia uit Horst en deze samenwerking brengt de drumband onder andere op het Oud Limburgs Schuttersfeest (OLS).
In 2024 vindt voor het eerst het campingconcert als afsluiting van het seizoen plaats. Later dat jaar is het muzikale hoogtepunt de concertreis naar het drielandenpunt in Vaals. Ook in dat jaar begonnen de voorbereidingen aan het 100-jarig bestaan van Eendracht in 2025.
100 jaar
2025 is het jaar dat Muziekvereniging Eendracht 100 jaar bestaat. Dat wordt gedurende het hele jaar gevierd:
- 4 maart 2025 Boerenbruiloft
- 25 mei 2025 Talenten on Tour; project met basisschool de Brink
- 14 juni Feestavond voor leden met partner in feestpaviljoen
- 14 juni/9 november Expositie 100 jaar Eendracht, in samenwerking met St. Geschiedenis Melderslo en Openluchtmuseum de Locht
- 15 juni 2025 Jubileumweekend, in samenwerking met veel Melderslonaren
- 13 december 2025 Promsconcert Hitster XXL in MFC de Zwingel
- 28 maart 2026 Concert Orkest van de Koninklijke Luchtmacht in de Merthal


























